W związku z nadchodzącym Dniem Ziemi, którego obchody przypadają 30 kwietnia, zachęcamy wszystkich użytkowników biblioteki do włączenia się do akcji "Bądź Światłoczuły – wyłączaj, zakręcaj, segreguj!".
Firma Bayer wystąpiła z ze skierowanym do wszystkich z apelem "Bądź Światłoczuły". Aby ocalić Ziemię musimy podjąć zdecydowane działania. Idea apelu jest bardzo prosta:
1. Bądź światłoczuły. Wyłączaj.
2. Bądź wodoszczelny. Zakręcaj.
3. Nie bądź śmieciem. Segreguj.
Więcej informacji znajdziecie na stronie http://swiatoczuli.pl/index.php/page/start
poniedziałek, 28 kwietnia 2008
wtorek, 22 kwietnia 2008
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

Swiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Książka i prawa autorskie to podstawowe wartości nie tylko dla rynku wydawniczego i księgarskiego, ale także dla całego społeczeństwa mówi Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki. Swięto to organizowane jest przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 1995 roku.
Data 23 kwietnia została wybrana jako symboliczna dla literatury swiatowej. w 1616 roku tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.
Pomysł organizacji tego swięta zrodził się w głowie Vicente Clavel Andrés, wydawcy z Walencji, w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
środa, 16 kwietnia 2008
Czytelnicy polecają.
Uczniowie najchętniej wypożyczają książki Ewy Nowak. Autorka książek jest z zawodu pedagogiem-terapeutą. Jej felietony, opowiadania i odpowiedzi na listy możecie przeczytać w pisamch: "Cogito", "Victor Gimnazjalista", "Magazyn 13", "Edukacja Twojego Dziecka"; była doradcą psychologicznym w "Filipince".
Wszystko, tylko nie mięta - to pierwsza część warszawskiej serii rodzinnej. Autorka przedstawia życie pewnego rodzeństwa - Malwiny i Kuby oraz ich rodziców i młodszej siostry, czyli rodziny Gwidoszów. Mnóstwo w niej bliskich młodzieży uczuć i problemów, a przede wszystkim tych sercowych.
Wszystko, tylko nie mięta - to pierwsza część warszawskiej serii rodzinnej. Autorka przedstawia życie pewnego rodzeństwa - Malwiny i Kuby oraz ich rodziców i młodszej siostry, czyli rodziny Gwidoszów. Mnóstwo w niej bliskich młodzieży uczuć i problemów, a przede wszystkim tych sercowych.
Czasopisma prenumerowane przez bibliotekę:

Victor Gimnazjalista
Czasopismo skierowane jest przede wszystkim do uczniów gimnazjów, ale wiele interesujących materialów znajdą w nim także uczniowie ostatniej klasy szkoly podstawowej. Ukazuje się co dwa tygodnie, jest czasopismem edukacyjnym.

Komputer Świat
Dwutygodnik o tematyce komputerowej stanowiący źródło najpełniejszej wiedzy na temat szeroko rozumianej techniki: komputerów, telefonii komórkowej, Internetu, aparatów fotograficznych, sprzętu audio-wideo

National Geographic
National Geographic, jest jednym z najbardziej znanych na świecie czasopism amerykańskich. Ukazuje się 12 razy w rok u, niekiedy pojawiają się także numery specjalne. Jego charakterystyczną cechą jest żółta obwódka i twardy, "książkowy" grzbiet. Oprócz artykułów o krajobrazach, historii czy kulturze rozmaitych miejsc na Ziemi, magazyn publikuje doskonałej jakości fotografie i jest uważany za jedno z prekursorskich czasopism w dziedzinie foto-dziennikarstwa. Już w latach 20. XX wieku magazyn publikował kolorowe fotografie, w owym czasie bardzo rzadkie.

Echa Leśne
Miesięcznik społeczno-kulturalny dla leśników i przyjaciół lasu popularyzujący wiedzę o lesie i przyrodzie. Pierwszy numer „Ech Leśnych” ukazał się w 1924 roku.

Języki Obce w Szkole
Dwumiesięcznik adresowany do nauczycieli języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego i łacińskiego we wszystkich typach szkół i pozaszkolnych placówek nauczania języków obcych, a także do studentów neofilologii i nauczycielskich kolegiów językowych. Dostarcza nauczycielom informacji teoretycznych i praktycznych z glottodydaktyki i metodyki, językoznawstwa, psycholingwistyki i kulturoznawstwa. Służy wymianie doświadczeń, inspiruje do efektywniejszej pracy, informuje o nowościach wydawniczych i wydarzeniach, które mogą mieć istotny wpływ na nauczanie języków obcych, a także o pracach prowadzonych przez instytuty naukowe i MEN. Utrzymuje bezpośredni kontakt z nauczycielami.

Biblioteka w Szkole
Ogólnopolski miesięcznik metodyczny, instrukcyjny i informacyjny podejmujący wszystkie aspekty pracy biblioteki szkolnej. Publikuje także materiały repertuarowe, artykuły instruktażowe dotyczące awansu zawodowego, oświatowe przepisy prawne. Obecnie należy do najpopularniejszych czasopism metodycznych.
UWAGA KONKURS !!!
niedziela, 13 kwietnia 2008
Biblioteka na wesoło :)

Czytelnik zwraca się do bibliotekarza:
- Czy mógłbym sobie przedłużyć książkę?
- A o ile centymetrów?
- Panie hrabio, złodziej w bibliotece!!!
- Tak Janie, a co czyta?
Żona odwiedza męża w więzieniu. Idzie się poskarżyć naczelnikowi:
- Panie naczelniku - mój maż jest wykończony.Proszę mu dać lżejsza pracę.
- Nie rozumiem, co ma Pani na myśli, przecież on cały czas siedzi w bibliotece i wydaje karty.
- No tak, ale prócz tego kopie jakiś tunel...
Antek wszedł do księgarni i pado:
- Chciałem kupić książkę koledze.
- Coś lekkiego? - pyta ekspednientka.
- Nie robi różnicy - jestem samochodem!
Dowcipy te zaczerpnięte zostały ze strony:
http://prolib.pl/PROLIB?id=82586&p1=69686
sobota, 12 kwietnia 2008
Cytaty o książce.
W związku zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich przygotowałam dla Was kilka cytatów. Zpraszam do czytania i refleksji.
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco
"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"
Monteskiusz
"Wystrzegaj się ludzi jednej książki"
sw. Tomasz
"Z książkami jest tak jak z ludźmi: bardzo wielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie".
Wolter
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco
"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"
Monteskiusz
"Wystrzegaj się ludzi jednej książki"
sw. Tomasz
"Z książkami jest tak jak z ludźmi: bardzo wielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie".
Wolter
Nowości biblioteczne.

Jedną z naszych najnowszych zdobyczy jest książka o papieżu Janie Pawle II pt."Wujek Karol. Papieskie lata Papieża". Autorem książki jest Paweł Zuchniewicz, wydało ją wydawnictwo Prószyński i s-ka. Jest ona kontynuacją cyklu zapoczątkowanego książką "Lolek. Młode lata Papieża".

Kolejną nową pozycją w zbiorach biblioteki jest książka Paulo Coelho "Być jak płynąca rzeka". Są to myśli i impresje autora z lat 1998-2005. Paulo Coelho jest jednym z najulubieńszych pisarzy naszych czasów. Na świecie sprzedano 75 milionów egzemplarzy jego książek, przetłumaczonych na 61 języków i wydanych w 150 krajach. Książka "Być jak płynąca rzeka" jest wyborem krótkich. lecz głębokich tekstów, które pozwalają jak nigdy dotąd poznać myśli i obraz świata widziany oczami sławnego pisarza.
Zbigniew Herbert.

Rok 2008 ogłoszony został rokiem Zbigniewa Herberta. W związku z tym w gablocie bibliotecznej została zawieszona gazetka przedstawiająca jego sylwetkę. Jej celem jest przybliżenie młodzieży sylwetki tego autora i zainteresowanie jego twórczscią.
Więcej wiadomości o Zbigniewie Herbercie i o roku Herberta znajdziecie na stronach:
http://www.zbigniew-herbert.com/
http://www.poezja.org/index.php?akcja=wierszeznanych&ak=pokaz&kto=Herbert
http://www.wdq.home.pl/herbert/kalendarium.htm
http://www.wdq.home.pl/herbert/kalendarium.htm
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_in_rok_herberta_2008
http://www.teatry.art.pl/portrety/herbert_zb/rokherberta/pkor.htm
http://www.rp.pl/temat/93270.htm
Subskrybuj:
Posty (Atom)